Poraďme si navzájom

Nebyť ťažkej choroby, možno by svetoznáme kvetové esencie neuzreli svetlo sveta. Vymyslel ich anglický lekár, homeopat a bakteriológ Dr. Eduard Bach (1886-1936)

Doktor Bach jedného dňa opustil Londýn a odišiel na vidiek do Walesu. Veril, že nájde kľúč k teórií, ktorej sa stále držal - že za prapôvodnou príčinou každého ochorenia je disharmónia duše. Podarilo sa mu postupne vypracovať systém najprv dvanástich, neskôr až tridsiatich ôsmich liečivých kvetov na rôzne druhy stavov mysle. Pomocou esencií sa vyliečil a dožil sa ďalších dvadsať rokov.

U nás sa Bachovej kvetovej terapii venuje už takmer dvadsať rokov farmaceutka, dnes odborníčka na Bachove esencie a homeopatka Mgr. Milota Pfrefferová - Nemčoková. Niekoľko medzinárodných certifikátov, no i mesiac dopredu obsadené termíny na pohovory pre pacientov svedčia o tom, že si terajšie poslanie vybrala správne.

Prečo sú liečivé?

Každý kvet z rastliny, kríka či stromu má určitú vibráciu a energiu. Každá z esencií má inak sfarbenú auru. Doktor Bach zistil, aké liečivé vlastnosti majú jednotlivé kvety, a rozdelil ich do siedmich skupín.

Choroba ako taká je výsledkom troch negatívnych faktorov - sú to traumy, slabá vitálna sila a vrodené genetické slabosti.

Jednotlivé esencie majú v sebe energiu z kvetov. Kvety zberáme v presne stanovenom čase - (fáze mesiaca, hodine či časti dňa) odtrhneme ich a ponoríme do čistej pramenistej vody v krištáľovej nádobe. Nádobu treba postaviť na slnečné miesto. Energia slnka prechádza cez kvety do vody a uvoľňuje do nej energiu z kvetov. Vzniká patintinktúra, ktorá sa konzervuje alkoholom a plní do fľaštičiek. Esencie z kvetov stromov sa pripravujú varením.

Pôsobenie na človeka.

Liečivú energiu kvetov môžeme skoncentrovať do fľaštičky, po kvapkách užívať a nechať pôsobiť na našu psychiku. Keď nás "osloví" konkrétny kvet, je veľmi pravdepodobné, že práve jeho vibráciu potrebujeme. Pri terapií sa postupne otvárajú energetické kanály - čakry. Práve tie máme často uzavreté pre negatívne myšlienky, pocity viny, depresie a strach. Užívaním esencií sa vlastne opäť napojíme na liečivú energiu, začnem z nej čerpať a dostaneme sa do harmónie aj s okolitým svetom.

Kombinuje sa najviac šesť esencií, no postupne sa zlepšovaním stavu klienta sa esencie uberajú, prípadne sa použije iná, ktorá je pre klienta potrebná.

"Bachove esencie môžu užívať všetci bez ohľadu na vek, nemajú totiž vedľajšie účinky. Užívajú sa v dávkach 4 kvapky 4x denne na jazyk. Mimoriadne úspešne účinkujú pri liečbe psychosomatických ochorení," tvrdí magistra Nemčoková. Na detskú dušu pôsobia jemne vyrovnávajúco a harmonizujúco. Podporujú vývoj osobnosti dieťaťa. Kto má záujem o Bachovu kvetovú terapiu, mal by si dať aspoň prvé dávky predpísať odborníkovi.

Ktoré esencie najčastejšie používame?

Bachových esencií je 38 a pôsobia na tridsaťosem negatívnych stavov mysle.

Z nich sa najčastejšie používa sedem:

Star of Betlehem (bledavka okolíkatá)

Odstraňuje energetické bloky, šoky a vedomé i nevedomé traumy z minulosti aj súčasnosti.

Oslobodzuje dušu od smútku vzniknutého v dôsledku traumy alebo nejakej nepríjemnej situácie.

Holly (cezmína ostrolistá)

kvet lásky

Táto esencia harmonizuje srdcovú čakru.

Vhodná je pre tých, ktorí trpia žiarlivosťou, závisťou, agresivitou, hnevom, odplatou či podozrievavosťou.

Gentian (horec horský)

kvet optimizmu a viery

Esencia vhodná na pesimizmus, pre ľudí, ktorí už vopred všetko vzdávajú, maľujú čierno, nemajú odvahu, sú skľúčení, sklamaní a ničomu už neveria.

Mimulus (čarodejka škvrnitá)

kvet odvahy

Esencia na všetky druhy strachu z konkrétnych, skutočných vecí, z choroby, bolesti, chudoby, tmy, samoty, nešťastia, ale aj fóbie a strach z komunikácie a pod.

Je vhodná pre trémistov.

Larch (smrekovec opadavý) 

kvet sebadôvery a kreativity

Vhodný najmä pre tých, ktorí sa považujú za menejcenných, a a ni nerobia nič pre to, aby uspeli.

Tým strácajú dokonca aj životné šance.

Vild oat (stoklas konáristý)

kvet rozhodnosti na životnej križovatke

Ľudia, ktorí majú ambície urobiť v živote niečo dôležité, ale ich problém je v tom, že nevedia určiť správnu cestu, po ktorej sa majú vydať.

Mustard (kvet horčice)

 kvet radosti

Esencia tohto kvetu je vhodná na depresívne stavy a melanchóliu.

Je pre ľudí náchylných na zármutok alebo zúfalstvo, ktorí sa nevedia tešiť zo života a ani nevedia prečo.